Tasarım, Kodlama, Premium Accounts

Tasarım, Kodlama, Premium Accounts


  Hayat'ın Simgesi: Ankh

  Paylaş
  avatar
  Drowsy
  Moderatör
  Moderatör

  Aktiflik :
  10 / 99910 / 999

  Mesaj Sayısı : 657
  Uzmanlık : Null
  Kayıt tarihi : 21/07/08

  default Hayat'ın Simgesi: Ankh

  Mesaj tarafından Drowsy Bir Ptsi Eyl. 20, 2010 5:00 am

  Ankh, T harfi üzerinde konulmuş küçük bir daire şeklindeki eski Mısır'ın yaygın sembollerindendir. İsis misterleri inisiyasyonunda kullanılan sembol birçok Mısır hükümdarının elinde bulunmakla birlikte , en çok İsis’in elinde rastlanır. Bu sembole “kulplu haç” (crux ansata) da denilir. Sembolün dairenin altındaki, Tau adıyla bilinen “T “ harfi şeklindeki kısmı Hindu, Maya, İnka, Çin ve Kalde yazıtlarında rastlanan bir harftir.  Manası “yaşam” olan ankh işaretinin simgelediği 12 anlam vardır.Bunlardan 4 tanesi şu şekilde açıklanır:

  Mısırlı; 'yaşam çarmıhı'dır kadın ve erkeğin birlikteliğini simgeler ve evrensel yaşamın çekiciliği olarak ele alır. Nil'in anahtarı olarak bilinir.

  Ankh sembolü genel anlamıyla ya da semavi ve dünyevi alem arasındaki irtibata ilişkin anlamıyla kullanıldığında, daire Semavi Yönetim’i “T”nin yatay çizgisi olan kol yeryüzü ile semavi alemi ayıran sınırı simgeler; sütun sembolizmini içeren aşağı inen kol ise iki alem arasındaki, iki yönlü her türlü irtibat ve iletişimi temsil eder.

  Sembol inisiyenin alnının ortasında, iki gözünün arasında, yani üçüncü göz hizasında tutulduğunda, misterlere inisiye olmuş bulunmayı ve sırrı gizli tutmayı simgeler. Bu, arkan denilen sırlara açılan kapıları inisiye olmayanlara kapatan anahtardır. Yani bu, öte-alemin tülünü aralamış, durugörü gibi psişik yeteneklere sahip olmuş ve görünmez hiyerarşi ile vizyon veya sezgi yoluyla temasa geçmiş inisiyenin sırları kimseye açıklamaması gerektiği anlamına gelir.

  Ankh sembolünün kulpundan tutulan bir anahtar olarak kullanıldığı sembolizmlerde ise, bu anahtar, onu taşıyan kişinin İsis gizemleri (misterleri) inisiyasyonundan geçmiş biri olduğunu simgeler. O kimsenin göğün kapısının anahtarına sahip oluşu İsis ve Osiris’le temsil edilen semavi vazife organizasyonunda, artık şuurlu olarak hizmet edebilecek bir duruma gelmiş olmasını ifade eder.

  Mumyaların üzerine konulan ankh sembolü, mumyalananın, ilahlara benzer duruma gelene kadar doğum-ölüm süreçlerinden (reenkarnasyon) defalarca geçeceğini simgeler.
  Sembol, haç kısmından tutulması, İsis’in elinde olması gibi farklı bağlamlarda daha farklı anlamlarda kullanılmaktadır...

  avatar
  Trouble
  R00T

  R00T

  Aktiflik :
  950 / 999950 / 999

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1985
  Yaş : 26
  Uzmanlık : PS , PHP , HTML ,
  CSS , C , Tasarım
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 14/07/07

  Kişi sayfası
  CeuPuan: 999999999

  default Geri: Hayat'ın Simgesi: Ankh

  Mesaj tarafından Trouble Bir Ptsi Eyl. 20, 2010 5:36 am

  enteresan bişey bu


  ™ Haddinizi Bilmeniz Yeterli

   Forum Saati Çarş. Ara. 19, 2018 2:58 am