Tasarım, Kodlama, Premium Accounts

Tasarım, Kodlama, Premium Accounts


  Eski Asya Türklerinin Giyim tarzları

  Paylaş
  avatar
  Trouble
  R00T

  R00T

  Aktiflik :
  950 / 999950 / 999

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1985
  Yaş : 26
  Uzmanlık : PS , PHP , HTML ,
  CSS , C , Tasarım
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 14/07/07

  Kişi sayfası
  CeuPuan: 999999999

  default Eski Asya Türklerinin Giyim tarzları

  Mesaj tarafından Trouble Bir Paz Mart 20, 2011 7:21 pm

  1) Eski asya Türkleri olan atalarımız ,sakallarını keser bıyık bırakırlardı. Bıyık bırakmak zorunlu değildi ama o günün modası gibi birşeydi.Sadece sakal bırakmayı tercih edenler de vardı.

  2) Saçlar genelde uzun olurdu.Omuzları geçecek kadar uzatılabilirdi.Bazı savaşçılar ise yandan örebilirdi saçları.Bu da herhalde savaşta rahatsız etmemesi amaçlıydı.

  3) Başa genelde koyun derisinden, kakım ve samur postundan yapılan tepesi sivri veya düz “börk”,üç dilimli taçlar ile tepesi düz ve yuvarlak başlıklar giyerlerdi. Bazen de uzun ipekli bez parçalarını birkaç defa dolanacak ve arkaya sarkıtacak biçimde pay bırakarak başlarına sararlardı.


  4) Eskiden Türklerde küpe önem atfedilen bir aksesuardı. Erkek savaşçıların bazılarının da küpe taktığı biliniyor. Yalnız kadın ve erkeklerin taktıkları küpeler arasındaki farklılıkları bilemiyoruz.

  5) Yüzük takmak Türk erkek ve kadınlarının vazgeçilmezlerindendi. Yüzük genelde yüzük parmağına veya baş parmağa takılırdı.

  6) Kadınların taktığı bilezikler burma,akarsu,akıtma,dilmiç,kabara,şeve,tor,yandım, kol bağı ve kolçak gibi isimlerle isimlendirilirdi. Bazı erkek savaşçılar deri veya metalden yapılma bileklik ve pazubant takarlardı.

  7) Eskiden Türkler kaftana “kaptan“ derlerdi. Kaftanlar boy,biçim ve yöre bakımından farklı isimlendirilirlerdi.Bazı kaftanlar yırtmaçlı bazıları yırtmaçsızdı. Kaftan ve cüppe farklı şeylerdir. Mevsimine göre içi pamuklu veya pamuksuz olarak imal edilen kaftanların kalmaki,çukal,kemse(a)l,kapama,çapan gibi isimleri vardı.

  8)Eskiden Türkler içe giyilen elbiselere “iç don,içlik“,dışa giyilen elbiselere “dış don,dışlık“ adını verirlerdi.Daha sonraları “urba“ veya “ruba“ sözcükleri de elbise manasında kullanılmıştır.

  9) Elbiseler saten,ipek,yün,pamuk,keçe gibi malzemelerden imal edilirdi.Deri de elbise yapımında sıkça kullanılan bir malzemeydi.

  10) Gömlek(kollu veya kolsuz),kayış,kemer(bel bağı,bilbo),kuşak mutlaka kullanılan giyim malzemeleri idi. Elbiselere cep yapılması ihmal edilmezdi. Mendil kullanımı yaygındı. Kuşak,kemer ve kayışlara hançer,bıçak ve kama takılırdı.

  11) Eskiden Türkler eyer çantasına “yançık“ derlerdi.

  12) Bazı atalarımız boyun bağı da kullanırlardı.

  13) Pantolonun mucidi atalarımızdır. Pantolonlar ketenden,deriden,yünden ve kumaşlardan imal edilirdi. Pantolonlar ata binmeye,savaşmaya ve rahat hareket etmeye uygun bollukta imal edilirdi.

  14) Çizmeler tam(tomak) ve yarım boy(edik) olmak üzere keçe ve deriden imal edilirdi.

  15) Eskiden Türkler ayakkabıya “başmak,edik,çarık,çedik,sokman,oltan(ortan) ,kaloş(galoş)“ derlerdi.

  16) Atalarımız kış aylarında kürk de giyerlerdi.

  17) Bazı Türkler,elbiselerini gümüş ve altın işlemelerle süslerlerdi. Ama sadelik genelde tercih edilen bir durumdu. Savaş elbiseleri sade,rahat, hareket ve manevra imkanı sağlayan elbiselerdi…


  ™ Haddinizi Bilmeniz Yeterli

   Forum Saati Ptsi Ara. 17, 2018 10:17 am