Tasarım, Kodlama, Premium Accounts

Tasarım, Kodlama, Premium Accounts


  İlk Aztek kral mezarı bulundu

  Paylaş
  avatar
  interFass
  Daimi Üye
  Daimi Üye

  Aktiflik :
  100 / 999100 / 999

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 80
  Nerden : burdan
  Uzmanlık : Null
  Kayıt tarihi : 03/07/09

  default İlk Aztek kral mezarı bulundu

  Mesaj tarafından interFass Bir Perş. Eyl. 02, 2010 9:21 pm

  Meksikalı arkeologlar, son Aztek hükümdarı Ahuizotl’un mezarını buldu. Mezar, tarihte bir Aztek kralına ait bulunan ilk gömüt.  03:41 06 Ağustos 2007 Pazartesi


  Meksikalı arkeologlar, yer altına inebilen bir radar sistemiyle gerçekleştirdikleri çalışma sonucu, son Aztek kralı Ahuizotl’un mezarı olduğunu düşündükleri odalara ulaştılar. Kristof Kolomb’un Yeni Dünya’ya adım attığı 1500’lerde Aztekler’i yöneten Ahuizotl, ülkesini Guatemala’ya kadar genişletmiş güçlü bir hükümdardı.  Arkeologlar, Hükümdar Ahuizotl'un mezarının bu monolitin altında bulunduğunu düşünüyor.

  Kıtaya ayak basan İspanyol papazların tuttukları kayıtlara göre Aztekler, gömütün bulunduğu alanı ölen hükümdarlarını yakmak ve gömmek için kullanıyorlardı. Fakat, İspanyol fatihler kendi yerleşimlerini gömütlerin bulunduğu bu alan üzerine kurduklarından, şimdiye kadar geniş çaplı araştırma yapmak mümkün olmamıştı.

  1985’teki bir depremde koloniye ait binalardan biri çökünce, uzmanların da burada araştırma yapabilme fırsatı doğmuş oldu.

  Yerin 4.5 metre altında bulunan mezara giden pasajın su ve çamurla dolu olması kazıyı zorlaştırırken, Ph nötr olan suyun oksijen yetersizliğiyle birlikte, kralın kemiklerini çürümekten korumak için doldurulmuş olabileceği de düşünülüyor.

  Kazıyı gerçekleştiren Meksika hükümetine bağlı arkeologlar, kazının Aztekler’de kraliyet, gömü geleneği ve ritüellere ışık tutacak en önemi gelişme olduğunu söylüyor.

   Forum Saati Çarş. Ara. 19, 2018 3:20 am