Tasarım, Kodlama, Premium Accounts

Tasarım, Kodlama, Premium Accounts


  Uygarlığın Çıkış Noktası; Yakın Doğu

  Paylaş
  avatar
  Drowsy
  Moderatör
  Moderatör

  Aktiflik :
  10 / 99910 / 999

  Mesaj Sayısı : 657
  Uzmanlık : Null
  Kayıt tarihi : 21/07/08

  default Uygarlığın Çıkış Noktası; Yakın Doğu

  Mesaj tarafından Drowsy Bir Perş. Ağus. 19, 2010 9:52 pm

  İlk İnsandan bugüne
  Çağımızın bir gereği olarak insanoğlunun dünya üzerinde yaşamaya başlaması ile ilgili olarak elimizde birçok bilgi var. Artık bilim adamlarının elinde insana benzeyen maymunların 25 milyon yıl önce yaşadığına ilişkin kanıtlar da bulunuyor. Son günlerde basına yansıyan bu yeni bulgu araştırmaların hayli ilerlediğini gösteriyor.

  İnsan ve şempanzenin genetiği yüzde 98.5 özdeş
  Bilim adamlarının elinde artık hem insanın hem de şempanzenin kalıtımı var. Şimdi ikisinin arasındaki en önemli farkın, yani bizlerin neden ve nasıl "insanlaştığımızın" nedeninin bulunduğunu düşünebilirsiniz. Ama ne var ki yeni bulgular eskilerinden daha akıl karıştırıcı!
  Doğu Afrika'daki keşifler insanımsı maymunlara (hominid) -- Bu mesaj otomatik olarak gelmektedir. -- 14 milyon yıl önce olduğunu gösteriyor. Homo sınıflandırmasına girecek ilk maymun adam da yaklaşık 11 milyon yıl sonra ortaya çıkıyor. İnsana en çok benzediği düşünülen ilk varlık (gelişmiş Australopithecus), Afrika'da 2 milyon yıl önce yaşadı. Homo erectus 'u üretmek ise bir milyon yıl daha aldı. 900 bin yıl daha geçtikten sonra, ilk ilkel insan ortaya çıktı ve kalıntılarının ilk bulunduğu sit alanın adı olan Neanderthal ile adlandırıldı.
  Gelişmiş Australopithecus ve Neanderthal arasında 2 milyon yıldan fazla bir zaman geçmiş olmasına karşın, bu iki grubun araç gereçleri olan keskin taşlar neredeyse aynıydı. Derken aniden ve açıklanamaz bir biçimde, 35 bin yıl kadar önce, yeni bir insan ırkı, yani Homo sapiens (düşünen insan), sanki yoktan var oldu ve Neanderthal insanı dünya yüzünden siliniverdi.
  Cro-Magnon olarak adlandırılan bu modern insanlar bize o kadar çok benziyorlardı ki, bizim gibi modern kıyafetler giyseler herhangi bir Avrupa veya Amerika şehrinde kalabalığa karışabilirlerdi.

  Milyonlarca yıl boyunca, insanın araç gereçleri hep yararlı biçimlerdeki basit taşlar olmuştu. Ancak Cro-Magnon insanı, tahtadan ve kemiklerden, özel amaçlar için kullanmak üzere araç, gereç ve silahlar yaptı. Artık "çıplak maymun’’ değildi, çünkü derilerden kendine giysiler yapıyordu. Toplumu örgütlüydü, ataerkil bir hegemonya ile klanlar halinde yaşıyordu. Mağara duvarlarındaki resimleri sanatçılık ve duygusal derinlik içeriyordu. Ölülerini gömüyordu. Cro-Magnon insanının ortaya çıkışı gizemli ve açıklanamaz olmasına rağmen, Afrika'da bazı kazılar ilerledikçe daha ilginç bilgilere ulaşılıyordu.

  Sonuçta Cro-Magnon insanının, 250 bin yıl kadar önce Batı Afrika ve Kuzey Afrika'da yaşamış olan daha erken bir Homo sapiens' den türediği ortaya çıktı.

  Modern insanın, Homo erectus'tan sadece 700 bin yıl sonra ve Neanderthal insanından 200 bin yıl kadar önce ortaya çıkmış olması biraz zor görünmektedir. Ayrıca Homo sapiens yavaş bir evrimsel süreçten o kadar aşırı uçta bir ayrılışı temsil etmektedir ki, konuşma yeteneğimiz gibi özelliklerimizin çoğunun ilk primatlarda bulunması hemen hemen imkansızdır. Bu konudaki en önemli otoritelerden biri olan Prof. Theodosius Dobzhansky bu gelişmenin evrimsel bir ilerleme için en uygunsuz zaman olan, Dünya'nın buzul çağından geçtiği bir dönem sırasında meydana gelmesi karşısında çok şaşkındır. Homo sapiens 'ten daha önce bilinen bazı tiplerin özelliklerinden tamamen yoksun ve daha önce hiç ortaya çıkmamış özelliklere sahip olmasına dikkat çekerek, şu sonuca varır.
  " Modern insan fosil bakımından soydaşı birçok akrabaya sahiptir ama atası yoktur; dolayısıyla Homo sapiens 'in türemesi bir bulmacaya dönüşmektedir."

  Bu durumda insanın geçmişi ile ilgili birçok soru karşımıza çıkmaktadır. İnsanın taşları yontup şekillendirmesi ve işine yarayacak tarzda kullanması 2 milyon yıl almıştı. Ama şimdi Neanderthal insanından yaklaşık 50 bin yıl sonra, Ay'a astronotlar, güneş sistemindeki diğer gezegenlere de uzay araçları indiriyoruz. Peki! Bu kadar eski bir geçmişe sahip olan insanlığın uygarlık izlerinin ilk olarak Yakın Doğu’daki kazılarda bulunduğunu biliyor muydunuz?

  Yakın Doğu sinesinde hala büyük sırlar saklıyor
  avatar
  Trouble
  R00T

  R00T

  Aktiflik :
  950 / 999950 / 999

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1985
  Yaş : 26
  Uzmanlık : PS , PHP , HTML ,
  CSS , C , Tasarım
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 14/07/07

  Kişi sayfası
  CeuPuan: 999999999

  default Geri: Uygarlığın Çıkış Noktası; Yakın Doğu

  Mesaj tarafından Trouble Bir Perş. Ağus. 19, 2010 9:55 pm

  güze paylaşım okudum gerçekten enteresan


  ™ Haddinizi Bilmeniz Yeterli

   Forum Saati Ptsi Ara. 17, 2018 10:16 am