Tasarım, Kodlama, Premium Accounts

Tasarım, Kodlama, Premium Accounts


  Roma uygarlığının temeli aslında Türk (Etrüsk) uygarlığı mıdır?

  Paylaş
  avatar
  Trouble
  R00T

  R00T

  Aktiflik :
  950 / 999950 / 999

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1985
  Yaş : 26
  Uzmanlık : PS , PHP , HTML ,
  CSS , C , Tasarım
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 14/07/07

  Kişi sayfası
  CeuPuan: 999999999

  default Roma uygarlığının temeli aslında Türk (Etrüsk) uygarlığı mıdır?

  Mesaj tarafından Trouble Bir Ptsi Ağus. 16, 2010 5:40 pm

  Roma uygarlığının temeli aslında Türk (Etrüks) uygarlığı mıdır?

  Etrüskler

  Etrüsk müzisyen, Triclinium'da bir mezardan, TarquiniaEtrüskler, İtalya'nın Tiber ile Arno nehirleri arasında yeralan Etruria bölgesinde yaşamış ve MÖ 6.yüzyıla dek varlığını sürdümüş bir halkın adı olup Eski Romalılar tarafından Etrusci veya Tusci adlarıyla tanımlanmışlardır. Etrüsk halkı ve kültürü zamanla Roma İmparatorluğu içinde erimiştir. Etrüskler İtalya’daki diğer kavimlerden çok daha ileri bir uygarlık düzeyindeydiler. Roma uygarlığının, mitolojisindeki ilahlardan, hukukundan yol yapım tekniklerine kadar, kökünü hemen hemen tümüyle Etrüsk uygarlığından almış olduğu günümüzde saptanmış durumdadır[kaynak belirtilmeli]. Etrüskler’in dini, Çiçero’nun değindiği gibi, vahyedilmiş bir dindi ve 12’li sistemi baz alan bir inisiyatik örgütlenmeleri vardı.
  Kendilerine ait özgün bir dile sahip olan Etrüskler, Yunanlılar tarafından Tyrrhenoi veya Tyrrsenoi adlarıyla bilinmişlerse de kendilerini Rasna veya Raśna olarak tanımlamışlardır. Roma kenti, Etrüsklerin hakimiyet bölgesinde kurulmuş olup Romalıların Veii kentini talan etmelerine dek (MÖ 396) kentin Etrüsklerin yönetiminde olduğu sanılmaktadır [kaynak belirtilmeli].

  Yunan tarihçi Heredot'a göre Etrüskler Lidya'dan İtalya'ya göç etmişlerdir, bunun yanı sıra pek çok tarihçi de Etrüskler ile doğu uygarlıklarının adetleri arasında bağ kurmaktadır. Bu sebeplerden dolayı Etrüsklerin kökeninin Doğu uygarlıklarına dayandığını savunurlar [kaynak belirtilmeli].

  MÖ 7-3 yüzyıllar arasında yaşamış Etrüsklere ait 80 iskeletten alınan DNA örnekleri Etrüsklerin genetiğinin bugünkü Anadolu Türkleri ile ilişkili olduğunu ispatlamış, Eski Yunan efsanelerinde de sıkça anlatıldığı gibi bu durum antik çağda Anadolu'dan İtalyan yarımadasına yapılan göçlerle açıklanmıştır.
  Konu başlıkları [gizle]
  1 Etrüsk dili ve alfabesi
  2 Etrüskler ile Türkler’in ortak bir kökeni olduğunu destekleyen bulgular
  3 Göçün kaynağı
  4 Bazı Etrüsk kentleri
  5 Bazı Etrüsk yöneticileri
  6 Ayrıca bakınız
  7 Kaynakça
  8 Dış bağlantılar  Etrüsk dili ve alfabesi [değiştir]Etrüsk sözlü dili günümüzde çözülmemiş bir dil olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Etrüsk yazısı da, alfabesi bilinmekle birlikte tam olarak çözülmemiş durumdadır. Bunun üç temel nedeni şunlardır:

  A- Etrüskler’den günümüze bir kaç anıt ve Latin yazarları tarafından yapılan alıntılar dışında fazla yazılı eser kalmamıştır. Yazıtlar ise çok kısa olup çok az sayıda sözcük içermektedir. Etrüsk dilinde yazılı eserlerin bir kısmı grafitti halindedir; bir kısmı da, yalnızca ana baba, koca adını, çocuk sayısını bildiren mezar taşlarından ibarettir. İlginçtir ki, en uzun Etrüsk el yazması İtalya’da değil, Mısır’da, 19.yy’da İskenderiye’de bulunan bir Mısır mumyasının üzerindeki sargılarda bulunmuştur.
  Etrüsklerden yazılı eserlerin fazla kalmamış olması konusunda ise iki varsayım bulunmaktadır:
  Etrüsk toplumu ezoterik değerlere önem veren inisiyatik bir örgütlenme içindeydi, aktarım sözlü olarak yapılmaktaydı ve bir şey yazılması gerektiğinde yazılar ya da önemli yazılar yalnızca ezoterik tradisyonu sürdüren yazıcı rahipler tarafından yazılır ve saklanırdı. Her ezoterikekolde görüldüğü gibi onlar da gizliliğe ve bilgilerini gizlemeye önem vermişlerdi. Rene Guenon’un değindiği gibi, mevcudiyeti bilindiği halde Etrüskler’in ilhama dayalı gerçek din kitapları (-fal kitapları değil-) da bu yüzden halen keşfedilememiştir.
  Pagan sayılan Etrüsk metinleri kasıtlı ve sistemli olarak yok edildi.
  B- Çift dilli yazıtlara yeterince rastlanamamış olması.
  C- Etrüsk dilinin bir Hint-Avrupa dili olmaması ve eklemlemeli (agglutinant) bir dil olması nedeniyle Batılı dilbilimcilerce kolayca anlaşılamamış olması. Etrüsk dili Batılı bilim adamlarına bu yüzden tam bir muamma oluşturmuştur. (Diğer eklemlemeli dillerden bazıları, Türkçe, Moğolca, Fince, Macarca, birçok Kafkas (Abazca vs.) ve Ural dilleri, Hatti dili, Pelasg dili, Lidya dili, Maya dili, Kızılderili dilleri, Sümerce, Bask dili, Eskimo dili’dir.) Etrüsk dili 22 sesten oluşmaktadır ve Etrüsk alfabesi de, her herhangi bir sesi göstermeye yaramayan yabancı harfler hariç tutulursa, aslında 22 harfli bir alfabedir. Yani Etrüskler’in ilk alfabesi 22 harften oluşuyordu. Kimi Etrüsk yazıtları soldan sağa, kimi Etrüsk yazıtları ise sağdan sola doğru yazılmıştır. Etrüsk yazıtları üzerinde Amerikalı ve Avrupalı dilbilimcilerce sürdürülen çalışmalar bu dildeki sözcüklerin çok büyük bir kısmının Fin-Ugor, Macar, Sümer ve Türk dillerinde de bulunduğunu ortaya koymuştur. Türkoloji araştırmacıları Etrüskler’in yazılarında rastlanan harflerin Proto-Türkler’e ait runik yazıdaki (tamga yazısı) işaretler olduğunu ileri sürmüşlerse de bu görüş Batılı dilbilimcilerce –şimdilik- pek rağbet görmemektedir. (işlerine gelmeyince rağbet etmezler hiç yadırgamadım)

  Etrüskler ile Türkler’in ortak bir kökeni olduğunu destekleyen bulgular Soyunu kurta dayandıran halklar yalnızca Türkler, Moğollar ve Etrüsklerdir. Etrüsk dilindeki ve Türkçe’deki sözcük benzerlikleri.Dil benzerliğiKültür ve GramerRunik Yazı
  Ölümle ilgili adetlerdeki benzerlikler.
  Etrüsk iskeletleri üzerinde ve Anadolu’da yapılan DNA testlerinin sonuçları.Wikipedia-frthe similarity between the Etruscan and Turkish gene
  Örneklerine yalnızca Anadolu’da rastlanan kulplu kazan gibi metalurji örneklerinin Etrüskler’de de görülmesi
  Etrüskçe’nin Türkçe gibi eklemlemeli (agglutinant) bir dil olması
  Etrüsk yazısında kullanılan birçok yazı karakterinin Orta-Asya’da ve Doğu Anadolu’da rastlanan Proto-Türkler’e ait runik yazıdaki karakterlere eş olması.


  En son Trouble tarafından Çarş. Ağus. 18, 2010 12:32 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


  ™ Haddinizi Bilmeniz Yeterli
  avatar
  Drowsy
  Moderatör
  Moderatör

  Aktiflik :
  10 / 99910 / 999

  Mesaj Sayısı : 657
  Uzmanlık : Null
  Kayıt tarihi : 21/07/08

  default Geri: Roma uygarlığının temeli aslında Türk (Etrüsk) uygarlığı mıdır?

  Mesaj tarafından Drowsy Bir Ptsi Ağus. 16, 2010 5:50 pm

  Saol
  avatar
  Murder
  Daimi Üye
  Daimi Üye

  Aktiflik :
  40 / 99940 / 999

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 53
  Nerden : Adana
  Lakap : Murat
  Uzmanlık : Null
  Kayıt tarihi : 15/03/10

  default Geri: Roma uygarlığının temeli aslında Türk (Etrüsk) uygarlığı mıdır?

  Mesaj tarafından Murder Bir Ptsi Ağus. 16, 2010 6:18 pm

  saol  Ψ Psi
  avatar
  LoRd
  Daimi Üye
  Daimi Üye

  Aktiflik :
  10 / 99910 / 999

  Mesaj Sayısı : 50
  Uzmanlık : Null
  Kayıt tarihi : 07/12/10

  default Geri: Roma uygarlığının temeli aslında Türk (Etrüsk) uygarlığı mıdır?

  Mesaj tarafından LoRd Bir Çarş. Ara. 08, 2010 12:27 am

  Teşekkürler

   Forum Saati Ptsi Ara. 17, 2018 10:53 am