Tasarım, Kodlama, Premium Accounts

Tasarım, Kodlama, Premium Accounts


  kan vermenin faydaları

  Paylaş
  avatar
  Thanatos
  Çalışkan Üye
  Çalışkan Üye

  Aktiflik :
  10 / 99910 / 999

  Mesaj Sayısı : 111
  Uzmanlık : Null
  Kayıt tarihi : 21/05/10

  default kan vermenin faydaları

  Mesaj tarafından Thanatos Bir Cuma Mayıs 21, 2010 9:50 pm

  Kan bağışı,Sağlıklı bir insanın 3 ayda bir kanvermesi gereklidir, bunu ne kadar yapıoz tartışılır fakat kan verminin vücuda faydalı olduğunu bilmemiz gereklidir. Kan bekleyen kişilerin hayatlarını kurtarmasının yanı sıra kişinin kendi sağlığı açısından da yaşamsal önem taşıyor. Kan bağışında kan hücreleri yenileniyor, bu da daha sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olunmasını sağlıyor.
  Genç hücre sayısı artıyor
  Kan bağışının insanı gençleştirdiğini bildiren Kayseri Kızılay Kan Merkezi Müdürü Adem Tatar, “Kan vermenin sağlığa sayısız faydaları var. Ancak en belirgini insanı gençleştirmesi. Kan bağışı sonrasında kan hücrelerinin daha hızlı yenilenmesi ve dolaşımda daha genç hücre sayısının artmasından dolayı metabolizma daha hızlı ve rahat çalışıyor. Bu da insanı daha dinç yapıyor ve kendisini daha rahat hissetmesine yardımcı oluyor. Kan veren kişiler vermeyenlere göre daha genç ve daha zinde oluyor.” diye konuştu.
  Kan bağışının spor yapmış gibi kandaki zararlı maderlin uzaklaştırılmasına yardımcı olduğuna değinen Tatar, insanların sağlıklı yaşam için çok farklı yöntemler denediğini ve ciddi paralar harcamasına rağmen kan bağışında bulunmak gibi basit ve masrafsız bir yöntemin akıllara dahi gelmediğini söyledi.
  Türkiye’de birçok kişinin yaşlanmaktan, halsiz düşmekten ve eski aktivitelerin birçoğunu yerine getirememekten şikayetçi olduğunun altını çizen Tatar, tüm bu ve daha fazla sorundan kurtulabilmek için kan bağışında bulunmanın yeterli olacağını kaydetti.
  Tatar, 18-65 yaş arasında, ağırlığı 50 kilogramın üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan, hemoglobin ölçümü normal olan herkesin (en sık 2 ay ara ile) yılda dört kez kan bağışında bulunabileceğini dile getirdi.
  Kan vermenin başlıca faydaları
  Adem Tatar, kan vermenin başlıca faydalarını şu şekilde sıraladı: “Kan verince kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir. Kan hücreleri yenilenir ve kendisini daha dinç hisseder. İnsan yardımda bulunma duygusunun verdiği hazla psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder. Her kan bağışlayana kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testleri uygulanır var olan ancak kendisinin bilmediği hastalığın tespitine ve tedavisine olanak tanınmış olur. Gönüllü bağışçılardan alınan kan, güvenli kan olduğundan kan yoluyla hastalık bulaşması da daha az olur. Sonuç olarak gönüllü bağışçıların sayısının artması, toplumun sağlık düzeyi üzerine olumlu etki yapar.”

   Forum Saati Ptsi Ara. 17, 2018 11:46 am