Tasarım, Kodlama, Premium Accounts

Tasarım, Kodlama, Premium Accounts


  Göğüs Yayı ile Çalışma Şekli

  Paylaş
  avatar
  LucKy
  Yeni Kullanıcı
  Yeni Kullanıcı

  Aktiflik :
  10 / 99910 / 999

  Mesaj Sayısı : 34
  Uzmanlık : Null
  Kayıt tarihi : 21/05/10

  default Göğüs Yayı ile Çalışma Şekli

  Mesaj tarafından LucKy Bir Cuma Mayıs 21, 2010 3:04 am

  Merhaba sevgili sporseverler!
  Öncelikle bu konu hakkında gezmediğim türkçe sayfa kalmadı. Ama hiçbiri yay çalışmasına değinmemiş. Ben bu aleti bilinçli olarak 10 aydır kullanıyorum ve çok büyük faydalarını da gördüm. Tek başına da çalışınabilniir ya da ağırlık çalışmasının yanında mükemmel bir ek çalışma şekli olarak konabilir.

  Göğüs Yayı ve kullanımı:

  Adı sizi yanıltmasın sakın. Sadece göğüsleri çalıştıran bir alet değildir. Hatta göğüsleri hiç çalıştırmaz diyebiliriz. Etkilediği başlıca bölgeler: Kanat ve beraberinden sırt, triceps, trapez....(omuz genişlemesinin %85inin kanattan geldiği düşünülse yay mükemmel bir alettir.)

  Göğüs yayını ağırlık çalışmasından ayıran şey; kaslara(sinirlere) gelen uyarının kademeli bir şekilde artmasıdır. Yayı ne kadar çok açarsak, aşamalı olarak o kadar kuvvet harcamış oluyoruz. Bu kaslar için çok farklı bir çalışma şeklidir. (Ağırlık idmanlarında da böyle bir uyarı ve kuvvet kordinasyonu yoktur.) Bu kordinasyon ve uyarıyı daha da açmak istiyorum: bu türlü çalışmalar sinirleri daha fazladan uyarır ve uyarılarının beyne daha çabuk ulaşmasını sağlar. Beyne giden mesaj da şudur: Kaslar farklı bir şekilde zorlanıyor! Buraya en kısa zamanda protein yolla!.

  Bu türlü çalışma şeklinin olumsuz yanları da vardır. Yayı dengesiz kullanma ve yetersiz ısınma durumunda çok büyük sakatlanmalar yaşanabilir. Bu nedenle bazı kişiler, yayı kesinlikle önermez.

  Yay, ileri seviye vücutçular için çok iyi bir seçenek sayılmaz. Yayın en büyük etki kitlesi yeni başlayan veya orta seviyeye yaklaşmış sporculardır.

  Kullanımı: Öncelikle yayı aldığınız zaman 4-5 tane yayın bağlı olduğnu görüceksiniz. Göğüs açma hareketi ile(açıklayacağım) hemen bir deneme yapmalısınız. Yayı sonuna kadar açabilmeniz gerekli.Örn: 1 tane yay takılı iken açabiliyorsanız diğer yayları söküp 1 yay bırakmalısınız.Sakın kendinizi zorlamayın!

  Yay kullanımında birçok yer aynı anda çalışabiliyor. Şimdi hareket hareket, yüzde oranlarına göz atalım:

  Günaydın: %55 omuz, %30 kanat, %15 triceps
  Tersten kanat açma: %60 omuz, %25 kanat, %15 triceps
  Göğüs açma: %60 kanat, %40 üst sırtın tamamı


  Okçu: %50 göğüs + %50 kanat = %75, %25 triceps(bir triceps)(çünkü vücudun tek bir yanı çalışıyor. Aynı şekilde diğer kolla yapmak lazım.)
  Testere: %80 kanat, %20 üst ve orta sırt(rowing gibi düşünün)
  Belden çekiş: %100 triceps  Bu hareketler kanat, triceps veya omuz günlerinde 1er, 2şer olarak; ağırlık hareketleri yerine serpiştirilebilir. Çok ta verimli olur.

  Evet arkadaşlar, Aycan arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Hareketler tabiki bu kadar az değil, ama elimde resim vb birşey olmadığından geri kalanını anlatamıyorum. Bu resimleri de Aycan bizimle paylaştı. Yeni resimler keşfettikçe makale güncellenicek.

  Hareketlerin türkçede orjinal bir ismi yok, hepsi ingilizce. Ben türkçeye böyle geçirmiş oldum.

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 4:54 am