Tasarım, Kodlama, Premium Accounts

Tasarım, Kodlama, Premium Accounts


  CIA

  Paylaş
  avatar
  Blood_Thirsty
  R00T

  R00T

  Aktiflik :
  10 / 99910 / 999

  Mesaj Sayısı : 5
  Uzmanlık : Null
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 10/04/08

  default CIA

  Mesaj tarafından Blood_Thirsty Bir Paz Ocak 24, 2010 10:06 pm

  [b]Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı


  ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (İngilizce: Central Intelligence Agency (Merkezi Haber Alma Teşkilatı) ya da CIA). 1947'de ABD başkanlarından Harry Truman tarafından kurulan, Birleşik Devletleri birimleri için gereken ABD dışı ülkelerle ilgili istihbarat bilgilerini toplayan kurumdur. Merkezi Virjinya eyaletindeki Langley'de bulunmaktadır.
  CIA yasasına göre; kurum, organizasyonunu, görevlerini, personellerinin sayısını ve maaşlarını saklı tutmak hakkına sahiptir. Soğuk Savaş yıllarında ve sonrasında CIA pek çok gizli operasyonda rol alarak siyasi rejimleri zayıflatmaya ve hükümetleri devirmeye çalışmıştır.
  1947'de Kongre, Milli Güvenlik Konseyi ile (National Security Council, NSC) bu konseyin yönetimi altında çalışmak üzere (CIA) kuruldu. CIA, NSC'ye milli güvenliği ilgilendiren konularda bilgi toplayıp verecek, elde edilen bilgileri değerlendirdikten sonra, hükümetle ilgili yerlere ulaştırılmasını sağlayacaktı. CIA; NSC'nin vereceği emirler doğrultusunda, güvenlikle ilgili istihbarat işlerini yerine getiriyordu.
  Değişik kesimlerden seçilen CIA yöneticileri arasında, ABD'ye başkanlık yapan George Bush da bulunmaktaydı.
  Organizasyon yapısı
  CIA dört müdürlük halinde çalışmaktadır:

  İstihbarat Müdürlüğü
  Her türlü istihbarat aracı ile bilgi toplama, casusluk faaliyetlerini yürütür. Gizli olarak yapılan istihbaratı değerlendirir. Havadan çekilen (uydu, uçak vs.) resimleri, radyo, telefon, televizyon, telgraf, telsiz gibi ulaştırma araçları ile toplanan bilgileri değerlendirir. Bu değerlendirmeler, raporlar halinde, ilgili makamlara gönderilir.Karşı haberalma daire başkanlığı ile koordineli olarak çalışır.Harekat Müdürlüğünün ihtiyacı olan kapsamlı bilgileri ve verileri operasyon aşaması da dahil temin eder.
  Harekat Müdürlüğü
  Gizli operasyonları yürütür.Aktif olarak rol almaz arka planda planlamaları yapar.
  Bilim ve Teknoloji Müdürlüğü
  Teşkilat elemanlarını, son teknolojik gelişmelerde eğitmek, kullanmasını öğretmek. Kullanılan araçları geliştirmek, yapılan operasyonlara bilimsel ve teknik destek sağlamak, bu kısmın vazifesidir.
  Yönetim Müdürlüğü
  Teşkilat personelinin, toplanan bilgilerin, tesislerin güvenliğini sağlar.
  CIA'nın şimdiye kadar başka devletlerde birçok operasyon yaptığı meydana çıkarıldı. Bütün bu işleri yapabilmek için, CIA'ya geniş bir maddi imkân tahsis edilmektedir. Kadrolarında devamlı memur şeklinde on altı bin kişi (tahmini) çalışmaktadır.
  CIA'nın faaliyetleri çeşitli dedikodulara sebep olduğundan son yıllarda ABD Kongresinde durumu incelenmiş, Pike Raporu hazırlanmış, kamuoyuna açıklamalar yapılmıştır.
  Bazı devlet başkanlarını, devlet ileri gelenlerini suikast düzenleyerek öldürtmek, ülkeler içinde bazı etnik grupları teşvik ve tahrik ederek karışıklıklar çıkarmak, hükümetleri devirmek gibi işleri CIA'nın yaptığı ortaya çıkarılmıştır.
  CIA, ABD içinde olduğu gibi, bütün dünyada ve özellikle Orta Doğu'da faaliyet gösterir.
  CIA, 30 Eylül2007 tarihinde İran parlementosunun aldığı bir kararla terörist örgüt ilan edildi.
  avatar
  4hm3t
  Yeni Kullanıcı
  Yeni Kullanıcı

  Aktiflik :
  0 / 9990 / 999

  Mesaj Sayısı : 11
  Uzmanlık : Null
  Kayıt tarihi : 03/07/09

  default Geri: CIA

  Mesaj tarafından 4hm3t Bir Perş. Şub. 11, 2010 1:36 am

  saol

   Forum Saati Ptsi Ara. 17, 2018 11:48 am